Sáfrány, a lila különlegesség, a fehér szépség

A nõsziromfélék családjába tartozó hagymagumós sáfránynak körülbelül száz különbözõ faja létezik. Többnyire a Földközi-tenger vidékén és Kis-Ázsiában honosak, de a Nyíregyházi Fõiskola Tuzson János Botanikus Kertjében is megcsodálhatóak. Már kora tavasszal a hó elolvadása után virágzik és jelenik meg keskeny szálas fûzöld levele. Széles tölcsér alakú virágai sokféle színûek lehetnek. Elõfordul a sárga, világos- vagy sötét ibolyakék, lila-fehér színben is. Napos vagy félárnyékos, meleg területeket kedveli, a konkurenciát rosszul tûri. Magyarországon a már említett és nálunk is látható kárpáti sáfrány  mellett a korai és az illír sáfrány védett.

Füszerként is használják

Az ismert tavaszi kínálat mellett létezik néhány kevésbé elterjedt, de szép õsszel virágzó faj is. Ide tartozik a világ legdrágább fûszerének növénye a jóféle sáfrány. A fûszerként való felhasználása azonban nagyon drága dolog, mivel az ára az aranyét is elérheti. Ezt a magas árat a begyûjtéssel járó rendkívül magas a kézimunkaigényének köszönheti, mivel 1 kg szárított fûszer elõállításához legalább 150 000 bibét kell felhasználnunk. Esetenként a nálunk is termesztett sáfrányos szeklicével hamisítják. A sáfrány elsõsorban levesek ízesítõje és színezõje, ettõl kap a húsleves aranysárga színt, 1 db bibe 1 liter vizet tud sárgára festeni. Ugyanakkor rizsételek, sütemények, fõzelékek, mártások színezésére is alkalmas.

A jómód jelképe

Az ókori Egyiptomban a jómód jelképeként, mint fûszert, illatszert, gyógyszert és ruhaszínezéket használták. Indiában afrodiziákumként tartották számon. Az iszlám orvostudomány májbetegségek kezelésére alkalmazta. Európába is, Spanyolországon keresztül arab közvetítéssel került a VIII. század környékén, azóta is Spanyolország az egyik legjelentõsebb szabadföldi termesztõ.

Nagy Zoltán és Bíró Zsolt
Fotó: Nagy Zoltán

Hírek a Botanikus Kertbõl:
A Tõzike nem õzike - a Botanikus kertben jártunk
Nyár a télben a Botanikus kertben - csodálatos felvételek
Nyílnak a tavaszi virágok a Botanikus Kertben (
Ezt látni kell: a csodálatos Golgotavirág