A Magyar Tudomány Napja az egyetemen

 
 
2003 óta ünnepeljük hazánkban a Magyar Tudomány Napját, vagyis azt, hogy gróf Széchenyi István 1825-ben birtokainak egyéves jövedelmét ajánlotta fel egy Tudós Társaság megalapítására. A Nyíregyházi Egyetem ünnepségén a Tudományért-Művészetért kitüntetés díjazottjai, Dezső Gergely és Kókai Sándor tartott előadást. Az esemény vendége volt Szemadám György Munkácsy-díjas festőművész.
 
A központi téma szerint A tudomány: út a világ megismeréséhez. Ahogy a Nyíregyházi Egyetem megbízott rektora fogalmazott, egyszerűsödni kell a tudomány nyelvének, hiszen az a jövő, hogy demokratizálódjon a tudomány. A Kállay és a Vay család, meg az Andrássyak támogatását is élvezte a Széchenyi-féle felajánlás, és a források szerint 2450 arany forinttal indult viszonylag hosszas előzmények után az Akadémia.
„A Nyíregyházi Egyetem városi egyetemnek indult, ma is alkalmazott egyetem címet viselünk, tehát igyekszünk elsősorban az oktatási vagy éppen a mérnöki hátterét adni. Itt tartani a fiatalokat ezzel. Tekintettel arra, hogy nagyon sokrétű a képzésünk, sokrétűek a kutatásaink is. Összesen 12 tudományterületet fedünk le. A Tudományos Tanács elnökeként mondom, hogy minden tudományterületnek van képviselője, és ne feledkezzünk el a művészetről se. Hagyományként minden évben hívunk előadót. Idén Szemadám György akadémikus tisztel meg bennünket, összművészeti előadást fog tartani. A Tudományos Tanácsnak van egy lassan már 25 éves hagyománya, kitüntetéseket adunk át” – nyilatkozta prof. dr. habil. Simon László, a Nyíregyházi Egyetem Tudományos Tanácsának elnöke.
 
 
Az eseményről több helyi sajtóorgánum is beszámolt, további fotót és információt itt olvashatnak: