Megérkeztek a dijoni diákok Nyíregyházára

Szombaton este érkezett a hat fõs dijoni csapat a Nyíregyházi Fõiskolára. Az itt töltött napjaikról számolunk be majd részletesen. Az elsõ napot wellnes programmal töltötték: a Múzeumfalu után az élményfürdõbe látogattak el. Elsõ benyomás alapján, nagyon tetszik nekik a város. De hogyan is alakult ki ez a kapcsolat és milyen programokat szerveztek idén, errõl kérdeztük dr. Veres Ferencet a Francia Nyelv és Irodalom Tanszék vezetõjét.

- Mikor jött létre a kapcsolat az dijoni „testvériskolával”?
- A kapcsolat hat év indult. Egy véletlen folytán került Dijon a Francia Tanszékünk vonzáskörébe. Annak idején az itt dolgozók nyelvtudásáért kopogott be a tanszék ajtaján egy küldöttség, akik azért jöttek Nyíregyházára, mert a kelet-európai romák helyzetét tanulmányozta és kérésük az volt, hogy kísérjük el õket és segítsünk a tolmácsolásban. Szerencsére az akkori tanszékvezetõ, Máté Éva élt a lehetõséggel, majd felvetette azt az ötletet, hogy a nyelvi ismeretet a diákok körében is bõvítsük, így lett aztán fogadó fél a dijoni iskola. Három éves szerzõdést kötöttünk, aminek az a lényege, hogy minden évben 5-8 fõbõl álló csoport cserélheti egymást. Az eddigi tapasztalat alapján mindenki maximálisan meg van elégedve.

- Mi a csere célja?
- Francia részrõl a program elsõdleges célja a magyar oktatási rendszer a magyar kultúra megismerése. Az ide látogató hallgatók több iskolába mennek el, különbözõ órákon „hospitálnak”. A magyar diákok részérõl inkább nyelvgyakorlat, anyanyelvi környezetben fejleszthetik nyelvtudásuk, de ezen kívül természetesen õk is betekinthetnek a francia oktatásba.

- Milyen programok várnak a dijoni hallgatókra?
- A dolgok szakmai része, igazából hétfõn kezdõdött, a vasárnap az aklimatizálódás napja volt, amikor ellátogattak Sóstóra. Hétfõn megismerkedhettek a Tanszékkel, a Fõiskolával és környékével. Találkozhatnak többek között azon hallgatókkal is, akik majd tõlünk mennek ki március közepén. Ez egy egész napos program lesz. A módszertani része a dolgoknak, kedden kezdõdik, amikor ellátogatnak az Apáczai Csere János Gyakorló Iskolába, délután pedig, kikapcsolódásképpen diákjaink bemutatják nekik Nyíregyháza nevezetességeit. Többnyire a délelõtt innentõl mindig a pedagógiáé lesz: az Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumba, a Kerekerdõ Óvodába, és a Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Közalapítvány Szakképzõ Iskolájába is visszük õket. Elutaznak Debrecenbe, Tokajba, Tuzsérra, Kisvárdára, tehát igyekszünk széles körben bemutatni a régiónk és környékét. Utolsó napot természetesen a fõvárosunkban töltik majd. Miután hazautaztak, mennek a mi franciásaink, akik szintén két hete töltenek majd ott.

- Kálnai Anita -