
A Nyíregyházi Egyetem első hazai felsőoktatási intézményként indul a PET Kupa sorozat legnagyobb, 13. tiszai versenyfutamán. A fenntarthatóság, az innováció és az oktatás határterületein mozgó projekt keretében a hallgatók és oktatók nemcsak hulladékot gyűjtenek, hanem mintákat is vesznek a vízből. Az egyetemi PET-csapat a versenyhez szükséges tutaj prototípusát is bemutatta az intézmény botanikus kertjében.
Történelmet ír a Nyíregyházi Egyetem. Az intézmény a magyar felsőoktatási szereplők közül elsőként indul a 2025. augusztus 9–14. között zajló Tiszai PET Kupa leghosszabb szakaszán, Balsa és Tiszadob között. A hulladékgyűjtő verseny nemcsak környezetvédelmi, hanem komoly tudományos és közösségformáló esemény is. Erről az egyetem Tuzson János Botanikus Kertjében, sajtótájékoztatón számoltak be. A nyilvános bemutatón a kertben található tavon bocsátották vízre a campus PET-tutajának prototípusát.
„Példaértékű összefogás”
Dr. Hárskuti János, a Nyíregyházi Egyetem elnöke kiemelte, hogy a kezdeményezés túlmutat egy közösségi projekten:
„A fenntarthatóság, a csapatszellem és a versenyképesség hármasa miatt álltunk a kezdeményezés mellé. A felkészülés során értékes partneri kapcsolatok születtek, és bízunk benne, hogy a részvétel a képzéseinkben és fejlesztéseinkben is visszaköszön majd.”
„Biztos győztesek vagyunk kategóriánkban”
Dr. Szabó György rektor humorral utalt az egyedülálló egyetemi indulásra:
„Egyetlen felsőoktatási intézményként garantált a győzelmünk az egyetemi kategóriában – de ez nem jelenti azt, hogy hátradőlhetünk.”
A rektor hangsúlyozta: a projekt komolyabb célt is szolgál, hiszen a legénység nemcsak szemetet gyűjt, hanem tudományos mintákat is vesz a folyóból.
Tudomány a tutajon
A környezeti mintavételek tudományos hátterét Dobróné Dr. Tóth Márta, a Környezet- és Természettudományi Intézet oktatója ismertette:
„Egyetlen PET-palack akár 500 év alatt bomlik le, a hungarocell ennek duplája. A mikroműanyagok nemcsak rontják az élővilág állapotát, hanem az emberi táplálékláncba is bekerülhetnek. Hallgatóink méréseket végeznek, ezekből szakdolgozatok és publikációk is születhetnek.”
Ötletből valóság
A projekt ötletgazdája, Dajka Bence Imre hallgató, saját kezdeményezésére indította el a programot.
„Régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy elinduljunk. Az egyetem nemcsak a nevezési díjat finanszírozta, hanem szponzorokat is segített keresni, és a szakkollégium is jelentős anyagi támogatást adott. Az előkészületek során egy fantasztikus csapat formálódott.”
A 16 fős legénység hallgatókból, oktatókból és munkatársakból áll, akikkel felváltva Balsától Tiszadobig gyűjtjük majd a hulladékot.
Mérnöki kreativitás PET-palackból
A tutaj fejlesztésében kulcsszerepet vállaltak az intézmény oktatói és a botanikus kert munkatársai.
Szabó József Mihály, a Lego® Education Innovation szakmai vezetője is rengeteg időt töltött az önkéntes munkával.
„Eleinte raklapokkal próbálkoztunk, de végül 2,5x4 méteres szerkezetet USB lapokból építettünk meg. 850 PET-palack biztosítja a felhajtóerőt, amit a hallgatók gyűjtöttek össze, a tutaj stabilitását pedig két öt méteres cső segíti.”
Ónodi Henrik hozzátette: „A hajó hátuljára palackgyűjtőt és árnyékolót is tervezünk, mindent újrahasznosított anyagból.”
A verseny során minden csapatnak a helyszínen kell végleges tutaját megépítenie – a mostani prototípus elsősorban a technikai és fizikai teszteket szolgálta.
Támogatók nélkül nem lenne vízre szállás
A projekt nem jöhetett volna létre az egyetem, annak kulturális albizottsága, a intézmény szakkollégiuma, az Sz-Sz-B Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint számos helyi vállalkozás együttműködése nélkül. A támogatók között szerepel még a NATI BÁZIS Faipari Üzletház, valamint olyan cégek, mint a Cudy Future Kft. / Naturcleaning, a Szatmári-Ízek Kft., a Tre-Cargo Sped Kft., az Austria Juice Hungary Kft., a Sunwoda Automotive Energy Technology Hungary Kft. és a Lemezcentrum Kft.
A sajtótájékoztató további fotói itt tekinthetőek meg:
https://www.flickr.com/photos/nyiregyhaziegyetem/albums/721777203274131…