Emléktábla avatás és az Ukrán Nyelv és Kultúra Intézeti Tanszék megalapítása

Az ukrán nyelv és irodalom oktatása korábban évtizedeken át az intézmény egyik legjelentősebb képzési formája volt, a nemzetközi hírű és szintű tanszék létrehozása prof. dr. Udvari István nevéhez kötődik. Az újraindítás bejelentését megelőzően a Nyíregyházi Egyetem „A” épületének falán felavatták a nyelvész professzor emléktábláját.

Prof. dr. Udvari István a rendszerváltás után két évvel elkezdte építeni a hidat a két szomszédos nemzet között, ennek eszköze pedig a nyelv volt – mondta Szofilkánics Judit, a nyíregyházi ukrán nemzetiségi önkormányzat elnöke, hozzátéve: a professzor már akkor tudta, hogy Európa közepén csak akkor lehet megmaradni, ha ismerjük, tiszteljük és elfogadjuk a szomszédos népek hagyományait és kultúráját. – hangzott el az ünnepségen, amelyen jelen volt a 2005-ben elhunyt nyelvész özvegye és lánya is.

Dr. Ulrich Attila, Nyíregyháza alpolgármestere kiemelte „a napokban két ukrán város küldöttsége is a megyeszékhelyen tárgyalt, a kapcsolattartáshoz pedig elengedhetetlen a szakemberek képzése.”

 

A 2017. április 25-én rendezett ünnepi sajtótájékoztatón Ferencziné dr. Ács Ildikó oktatási rektorhelyettes beszédében összefoglalta az intézeti tanszék múltját: a Bessenyei György Tanárképző Főiskola 1992-ben vállalta fel azt a stratégiai döntést, hogy létrehozzák az ukranisztika-szlavisztika tanszéket, amely nemzetközi szinten is magasan jegyzett szakmai műhellyé tette az intézményt. A hallgató létszám csökkenése miatt a képzés 2013-ban megszűnt, ám a Magyarország és Ukrajna közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése és a növekvő igények szükségessé teszik az újraindítást. Az előkészítő munka javában tart, a Nyíregyházi Egyetem rövid időn belül készen áll a szak akkreditációjára.

A tanszék megalakításának szilárd bázisát Udvari István szellemi hagyatéka jelenti, a felépítményt pedig a két ország közötti kapcsolatok alkotják – mondta dr. Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztos. – Ha elvárjuk, hogy Ukrajnában magyar nyelven tanulhassanak a diákok, az egyensúly megtartása azt kívánja, hogy a határ ezen oldalán is lehetőség nyíljon az ukrán nyelv és kultúra elsajátítására – tette hozzá. Dr. Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke úgy fogalmazott: a jövőnk számára fontos, hogy olyan fiatalokat képezzünk, akik mind a két nyelvet ismerik, a két ország kapcsolatainak erősödése pedig nem képzelhető el azon szakemberek nélkül, akik jártasak az ukrán kultúrában.

 

     

    

A program keretén belül köszöntötte az intézeti tanszék indítását Moszkal Hennagyij, Kárpátalja kormányzója is. A kárpátaljai magyarság identitásának, valamint a magyar és ukrán kapcsolatok regionális erősödését is várja a tanszék alapításától Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke. Dr. Minya Károly, a Nyíregyházi Egyetem, Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének intézetvezetője mutatta be dr. Stefuca Viktóriát, a leendő Ukrán Nyelv és Kultúra Intézeti Tanszék szakmai vezetőjét.

Az eseményeken készült fotókat megtekintheti a Nyíregyházi Egyetem honlapjának galériájában.

 

Forrás: www.szon.hu / www.nyiregyhaza.hu / www.nye.hu