Pontszámítás a mester- és kiegészítõ képzéseknél

A kiegészítõ alapképzés és mesterképzés pontszámítási rendszerét többnyire a képzést meghirdetõ intézmény határozza meg. Március 19-ig még jelentkezhetnek a diplomások. A jelentkezõknek érdemes az adott intézményben is érdeklõdni a pontszámításról. Mivel a pontszámítási szabályok megalkotása zömmel a felsõoktatási intézmények hatásköre, ezért a mesterképzést indító intézményekre teljes körû tájékoztatási kötelezettség hárul, beleértve a szakképzettség megjelölését, amivel a mesterképzésre jelentkezni lehet és a korábbi tanulmányok során nyújtott teljesítmény értékelésének módját és elveit.

A mesterképzésre azok jelentkezhetnek, akik alapképzésben fokozatot és szakképzettséget tanúsító oklevelet szereztek. A további feltételek meghatározásában az intézménynek azonos felvételi követelményeket kell, hogy alkalmazzanak minden jelentkezõ számára, ami azt jelenti, hogy az adott intézmény nem kedvezhet a saját alapképzésébõl érkezõknek sem.
A jelentkezõ teljesítményét 100 pontos rendszerben értékelik. Ezen belül a többletteljesítményekért járó és az elõnyben részesítés okán adott pontok jogcímeit, mértékét, megállapításának rendjét az intézmények maguk határozzák meg. Ezért intézményenként és szakonként külön kell annak utánanézni, hogy az adott intézmény milyen módon rangsorolja mesterképzésben a jelentkezõket.

Az elõnyben részesítés az alapképzés mellett a mesterképzéseken is többletpontot jelent. Elõnyben részesítésre jogosult a hátrányos helyzetû jelentkezõ, illetve az a hátrányos helyzetû jelentkezõ, akinek törvényes felügyeletét ellátó szülõje, illetve szülei - a Tájékoztatóban meghatározott feltételek szerint - legfeljebb az iskola nyolcadik évfolyamán folytatott tanulmányait fejezték be, vagy az a jelentkezõ, akit tartós nevelésbe vettek. Továbbá a fogyatékossággal élõk, és aki a jelentkezési határidõ és a felvételi döntés közötti idõszakban gyermeke gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévõ, terhességi-gyermekágyi segélyben (tgyás), gyermekgondozási segélyben (gyes), gyermeknevelési támogatásban (gyet) vagy gyermekgondozási díjban (gyed) részesül.

A mesterképzésre jelentkezõk esetében az elõnyben részesülõ jelentkezõk a felsõoktatási intézmény által meghatározott mértékû, de legfeljebb tíz többletpontra jogosultak.

A különbözõ intézmények felvételi követelményeit és pontszámítási módját a Felsõoktatási felvételi tájékoztató A jelentkezés intézményenkénti feltételei címû fejezetében, illetve a felvi.hu Egyetemek, fõiskolák menüpontja alatt lehet elolvasni.
(www.edupress.hu)